#

Efektywny magazyn

Odpowiedz na to pytanie stanowi wzór współczesnego magazynu, którego wiele firm nie jest w stanie osiągnąć, a druga część firm nie wie dokładnie jak jego magazyn powinien wyglądać. Najprostszą odpowiedzą może być: Efektywny magazyn to taki, w którym czas skompletowania poszczególnych surowców/materiałów/półproduktów jest jak najkrótszy .

Czas ten determinuje konkurencyjność firma na rynku. Dlatego tak bardzo ważne jest zaimplementowanie właściwych metod, czy procesów dla naszego magazynu. Co to za metody i jak je wdrażać to już nieco inna historia. W halach magazynowych występują takie rozwiązania:

  • Pick-by-Order
  • Multi-Picking
  • Batch Picking

Każda z tych metod jest dobra w zależności od naszych potrzeb. Pick-by-Order jest najprostszym standardowym rozwiązaniem, natomiast najbardziej zaawansowaną metodą jest Batch Picking z dodatkowymi technologiami wspomagającymi typu Put-to-light.

Wiele z tych metod to rozwiązania hybrydowe, które dają ogromne możliwości jeśli chodzi o castomizacje produktu. Takie technologie dzielą produkt na część, która jest stała tzw. core oraz taką, która pozwala dostosować produkt do danego przedsiębiorstwa. W ten sposób nie ograniczamy się do ram systemu, tylko możemy dowolnie go "naginać" do naszej hali magazynowej.

W pełni automatyczne rozwiązania nie są oczywiście czymś złym. Dla wielu przedsiębiorstw, których obroty na magazynie sięgają nawet kilku tysięcy dziennie automatyzacja jest czymś pożądanym i nie do zastąpienia. Tam nie ma miejsca na dostosowanie. Jest stały proces, który nie podlega żadnym modyfikacją. Głównymi argumentami za implementacją takich rozwiązań jest wzrost wydajności procesów magazynowych oraz oszczędność kosztów operacyjnych.

Jak klaruje się przyszłość logistyki

Pełna automatyzacja, czy jednak nieco otwarty system, który pozwala na zmienność i dostosowanie operacji. Obecnie bardzo trudno jest przewidzieć w jakim kierunku pójdzie ta gałąź gospodarki. Pandemiczna sytuacja i oby po pandemiczna w niedługim czasie sytuacja jest całkowitą niewiadomą. Prognozowanie na tym etapie jest jak wróżenie z fusów. Oczywiście można sobie założyć, że szybko wrócimy to starych obrotów, i proces na nowo będzie się kręcił tak jak sobie byśmy tego życzyli. Ale już widać, że bardzo dużo firm przebranżowiło się w ostatnim roku. Dodało nowe usługi, zmieniło całkowicie, czy zamknęło się. Automatyzacja w takich czasach jest bardzo ryzykowna.

e-commercse

Jedno jest pewne i nieuniknione. e-commerce w ostaniem roku i przez najbliższe 2 lata będzie rósł w tempie dwucyfrowym. Każdy odczuwa to że większa część zakupów przeniosła się do świata cyfrowego. Nowe projekty to głównie te z branż "e", a więc świat internetowy i całe wsparcie logistyczne w tym zakresie będzie rósł i rósł.

Dynamika wzrostu sprzedaży wymusza na danych magazynach zwiększenie wydajności nawet o 500%. Nie da się tego osiągnąć bez odpowiedniego wsparcia informatycznego. Rola pracowników jest bardzo ważna i nie do zastąpienia, jednak algorytmy, które swoim obszarem obejmują całość zagadnienia jakim jest logistyka są teraz produktem bardzo potrzebnym.

Wraz z rozwojem hal magazynowych powstają nowe rozwiązania informatyczne. Smartfony wyposażone w specjalne aplikacje, które potrafią zaczytywać kody z produktów, wsparcie sprzedaży jest w czasie rzeczywistym, nowe zamówienia są stale realizowane. Potężne algorytmy, które analizują wszystkie procesy jakie zachodzą w naszym przedsiębiorstwie i pozwalają na rzetelną analizę w każdym czasie oraz każdego miejsca.