#

Rola systemów analitycznych w produkcji

Przemysł, produkcja, zarządzanie zasobami wewnątrz organizacji jest procesem bardzo złożonym. Samo określenie właściwych relacji może być już kłopotliwe. Biorąc pod uwagę bardzo duże aspekty i zależności łańcuch dostaw, obsługi maszyn i magazynu, procesu produkcji, kluczowe znaczenie ma tworzenie właściwych relacji między każdym procesem, aby zachować kontrole.

Dlaczego BI ma kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy

Procesy jakie zachodzą w przedsiębiorstwach to przekładając na liczby ogromne ilości danych. Niekontrolowanie tych wszystkich liczb powoduje, że nasza rentowność spada. Nie zawsze ma to odzwierciedlenie w kondycji finansowej przedsiębiorstwa, ale w perspektywie dłuższego okresu czasu ta właśnie nierentowność odbije się na kondycji całej firmy.

Dodatkowo poza własnymi procesami, dochodzą różnego rodzaju przepisy rządowe, regulacje prawne, czy międzynarodowe. Wyzwania potęgują się i bardzo często spowalniają procesy i rentowność naszej fabryki.

Dlatego tak ważna jest rzetelna wiedza na temat wszystkich procesów naszego przedsiębiorstwa i co za tym idzie podejmowanie w pełni świadomych i kluczowych decyzji dla naszej firmy. Wszystkie dane w czasie rzeczywistym, generowanie zróżnicowanych analiz, dokładność to cecha dzisiejszych systemów analitycznych.

Co może zrobić Business Intelligence dla Twojej operacji produkcyjnej?

Dostęp do analizy biznesowej w czasie rzeczywistym ma wiele zalet w branży produkcyjnej:

 • Poprawia efektywność operacyjną.

  Przedsiębiorstwa nie tylko produkcyjne, choć w szczególności generują ogromne ilości danych. Człowiek sam nie jest w stanie ich ogarnąć, bez odpowiednich narzędzi informatycznych. Dodatkowo bardzo dużo firm posiada kilka różnych systemów biznesowych w przedsiębiorstwach. Dla produkcji jest to system ERP, dla sprzedaży może to być system, CRM, a dla utrzymania łańcucha dostaw jakiś system logistyczny. Bardzo często te systemy nie komunikują się między sobą co utrudnia ogarnięcie tych danych. W tym miejscu wkraczają systemy BI, które przetwarzają wszystkie te procesy i pobierają dane.

  Tych danych jest tak dużo, że większość z nich jest dla nas kompletnie niezrozumiała lub nie potrzebna. Dlatego ważne jest aby system umożliwiała wyciąganie tylko tych danych, które mają dla nas strategiczne znaczenie. Dane, które pozwolą na poprawę błędów w locie, sprawią, iż nasza rentowność będzie rosła.

 • Zapewnia wgląd i nadzór nad procesami finansowymi.

  Systemy analityczne posiadają mechanizmy pozwalające im na pełny wgląd w naszą sprzedaż, koszty produkcji, zyski, straty, stany magazynowe, zużycie surowców. Dlatego dzięki nim możemy zoptymalizować nasze procesy pod kątem lepszej wydajności, zbilansowania zasobów, lepiej zarządzać łańcuchem dostaw.

 • Pomaga w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

  Jeśli jest to firma produkcyjna to na 100% twoje zaopatrzenie jest z wieloma innymi podmiotami. Złożoność zarządzania logistyką i związanego z nim procesami może być nie lada wyzwaniem. Dzięki BI możemy stale kontrolować zaopatrzenie, wydatki, stany magazynowe a także mamy kontrolę nad wydajnością naszych dostawców, co może być narzędziem do negocjacji korzystniejszych warunków dla nas.