#

Czym jest system zarządzania przedsiębiorstwem

System ERP jak każdy system informatyczny "bierze" na siebie i odpowiada za określony obszar działalności. Systemem ERP można objąć całe przedsiębiorstwo, lub kluczowe obszary, które są dla naszej firmy niezbędne. System zarządzania procesami przedsiębiorstwa nie jest programem, który sam niezależnie od użytkownika będzie działać i zarządzał naszą pracą. Owszem istnieją na rynku autonomiczne systemy ERP, których producenci chwalą się, że potrafią odpowiednio planować pracę i procesy bez ingerencji i pomocy człowieka, ale czy ktoś się zdecyduje na takie rozwiązanie?...

Obszary wsparcia

Patrząc na ofertę tego oprogramowania, które obecnie jest na rynku nowoczesne systemy ERP klasy drugiej (ERP II), swoim obszarem obejmują wszystkie gałęzie przedsiębiorstwa.

  • Produkcja
  • Logistyka
  • Sprzedaż
  • Systemy Analityczne
  • Relacje z klientem
  • Zasoby ludzkie

Możemy więc w pełni świadomie w sposób informatyczny kierować naszymi procesami, zarządzać sprzedażą a nawet dbać o właściwe relacje z klientem. Każdy pracownik będzie posiadał określone funkcje w systemie i łatwiej będzie takim pracownikiem zarządzać. Poprzez odpowiednie systemy kontrolowania stanami magazynowymi unikniemy sytuacji braku materiałów do wykonania zlecenia. A wgląd w odpowiednie dane analityczne pomoże nam podjąć odpowiednie decyzje w usprawnieniu działania systemu.

System ERP nie jest autonomicznym programem, który będzie sam zarządzał procesami przedsiębiorstwa. Jest natomiast narzędziem, który pomoże nam podejmować kluczowe decyzje w pełni świadomie

Czy to pewny sukces?

Mogłoby się wydawać, że odpowiedni system ERP jest gwarancją sukcesu i idealnego rozwoju przedsiębiorstwa. Jednak tak jak w życiu oraz innych gałęziach gospodarki nic nie jest proste i w wielu przypadkach również system ERP może nam przysporzyć wiele problemów.

Wybór systemu

Sam wybór odpowiedniego oprogramowania jest bardzo problematyczne. Dostawców oprogramowania jest cała masa i rynek tak naprawdę jest przepełniony różnorodnością tego typu systemu. Ma to swoje dobre i złe strony. Z jednej jak już pisałem oferta jest bogata i tak naprawdę możemy wybierać i dopasować nasze potrzeby do możliwości systemu. Z drugiej jednak można się zatracić i oferta różnych systemów może nieco zamazać nasze realne zapotrzebowanie.

Wybór należy poprzedzić odpowiednim audytem, który określi stopień zapotrzebowania na system, ale także wskaże obszary, które są niezbędne do zinformatyzowania. W dalszym kroku będzie przegląd referencji i charakteru poszczególnych dostawców sytemu. To z pewnością zawęża wybór do kilku dostawców oprogramowania.

Rozmowa z dostawcą oprogramowania

Nie da się kupić i wybrać systemu ERP bez spotkania, rozmów... Już przy pierwszym spotkaniu można wywnioskować czy osoba oferująca oprogramowanie rozumie nasze potrzeby.

I tak naprawdę czynnik ten jest kluczowy w wyborze systemu ERP. Ważne, albo najważniejsze jest czy dostawca rozumie nasze potrzeby, jest w stanie zrozumieć jak nasza zinformatyzowana fabryka powinna działać.

Rozwój systemu

Decydując się na konkretne rozwiązanie musimy przeanalizować jeszcze jedną kwestię. A mianowicie rozwój naszego systemu. To jak system działa obecnie jest wiadome, wybieramy dla nas najlepsze rozwiązanie na ten moment. Ale warto się również zastanowić jak nasza firma będzie funkcjonować za 5, 10, 15 lat. Owszem można wtedy wdrożyć nowy system, ale po co? skoro można tak dobrać i wdrożyć system, który za kilka lat będzie w stanie dostosować się do nowych wymagań, zmian, które niewątpliwie nadejdą.